BEH

partner aktivity

Čaká Vás workshop behania, tréning, technológie - prednáška, základne info ako beh vplýva na naše telo, bežecká novinka, testovanie tenisiek, súťaže...

Tak ako je beh samostatným športom je aj súčasťou iných športov, kde je vyžadovaný najmä v kondičnej príprave. Jednotlivé jeho preteky, ako samostatného športu sa delia podľa vzdialenosti, ktoré sa na ňom prekonávajú. Od krátkych a intenzívnych šprintov až po dlhé, dlhotrvajúce behy-maratóny, ba až ultramaratóny.
Každá z týchto tratí vyžaduje odlišnú vyspelosť pretekára, teda odlišnú intenzitu prípravy, tréningových metód ale aj typov pretekárov. 
Počas behu sa človek môže riadiť pocitmi, čo sa aj odporúča. Kto ledva lapá po dychu a cíti sa vyčerpaný, môže pokojne spomaliť a na druhej strane, pri postupnom zlepšovaní si môže kedykoľvek trať predĺžiť, či zvýšiť rýchlosť. 
Princíp je však jednoduchý, vyhráva ten, kto je schopný prekonať určitú vzdialenosť v čo najkratšom čase. :)

Prínosy behu:

Tak ako existuje pri behu potencionálne riziko zranenia (tak ako aj v iných športoch), má tento šport veľmi veľa prínosov, napr.:
- možný úbytok na váhe
- zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia, 
- nárast svalovej hmoty a pevnosti kostí 
- zlepšenie emocionálneho stavu - veľmi dobre známe endorfíny štastia. 
- zvyšuje hodnotu dobrého cholesterolu v tele a naopak znižuje hodnotu toho zlého. 
- je často odporúčaný ako súčasť terapie

Lektor JÁN DÖMÉNY

Beh bol odjakživa mojou každodennou súčasťou! Ako každý chalan som začínal pri futbale, no časom s pribúdajúcimi bežeckými úspechmi som definitívne presedlal výhradne na beh. Dobrá voľba!

Mojim najúspešnejším obdobím bola Juniorská kategória (roky 2010-2011), kde som sa stal niekoľkonásobným Majstrom Slovenska v behoch od 3000m až po 10 000m. V tomto čase som bol taktiež súčasťou reprezentácie SR v behu na 3000m cez prekážky - steeplechase. Môj najcennejší úspech je práve v tejto disciplíne - 2.miesto na Európskom pohári Juniorov.Ani moja práca nie je výnimkou a je spojená so športom/behom. Po mojom štvorročnom pôsobení v bežeckej "špeciálke", momentálne pracujem ako školiteľ a ambasádor kategórií beh+futbal u poprednej športovej značky adidas!
Taký technologicky guru :)

Osobné rekordy:
3000m - 8:45,30
3000m steeplechase - 9:30,10
5000m - 15:25,10
10 000m - 32:30

 Lektor MARCEL MATANIN


Behu som sa venoval od začiatku, lebo ma to strašne bavilo, ale ako chlapec z dediny som sa v detstve venoval všetkému :) 
Medzi moje najväčšie úspechy určite patrí štart na OH v Aténach v 2004 ale aj úspechy na MS a ME v behu do vrchu ako aj kopec titulov Majstra Slovenka od 5000m až po maratón.
Aj moja práca je spojená so športom a hlavne s behom. Pôsobím ako športový riaditeľ pri ČSOB Bratislava marathon, ale aj pri rôznych iných projektoch ako sú napríklad atletický míting PTS, Challenge Šamorín, ale nepôsobím len ako organizátor ale aj ako tréner. Svoje trénerské vedomosti som nadobudol štúdiom fakulty Humanitárnych vied na UMB v Banskej Bystrici a taktiež vlastním trénerskú licenciu 5.kvalifikačného stupňa.

Osobné rekordy:

3000m - 8:22,28

5000m - 14:25,59

10000m - 30:17

polmaratón - 1:05,14

maratón - 2:17,22